Investice do Bitcoinu

Nejsem investiční poradce ani obchodník. Tyto pravidla mi řekl přítel Daniel Steigerwald a mě přišly velmi rozumné.

  1. Kupovat pouze Bitcoin
  2. První investice by měla být maximálně jeden měsíční plat
  3. Neprodávat při prvním poklesu ceny

Souhlasím s těmito pravidly, ale spíš doporučuji postup jak to dělám já. Pravidelně si dávám do Bitcoinu peníze, každý měsíc stejnou částku, ať je cena jakákoliv. Ano, nakupoval jsem i za cenu 18 000 USD/BTC.

Bitcoin má smysl pouze koupit. Těžení nemá smysl pro jednotlivce, kteří nechtějí investovat milióny. Různé online & cloud nesmysly (cloud mining, klikačky) jsou scam.

Peněženky

  • Hardware - Pro velké částky, Bitcoinová banka ve vlastních rukou
  • Aplikace - Pro malé částky, vždy po ruce, jednoduše použitelné

Trezor

Trezor je první hardware peněženka a zároveň je od českých tvůrců. Trezor je ideální pro uchování větších částek. Jako hardware peněženka je to bezpečné místo, kde mít uložené Bitcoiny. Cena je 59 EUR (cca 1600 CZK).

Koupíte na shop.trezor.io

Blockstream Green

Blockstream Green je mobilní a desktopová peněženka. Je ideální na malé množství peněz, není tak bezpečná jako Trezor, ale na peníze na kafe stačí.

Blockstream Green website (odkazy na verzi pro iPhone, Mac, Android, Linux a Windows)

Nákup Bitcoinu

Bitcoin má smysl pouze koupit. Možnosti nákupu je několik, zde jsou ty spolehlivé a doporučují je používat. Pokud budete chtít koupit Bitcoiny i jinde, dejte mi vědět.

Bitcoin ATM (Bankomaty)

Nejjednodušší nákup Bitcoinu je z bankomatů. Vložíte hotovost a dostanete Bitcoiny na Váši peněženku. V bankomatech je fee (rozdíl oproti burze) od 4 do 15 procent.

Mapu bankomatů najdete na: Coin ATM Radar

Nákup kartou v Trezoru

Pokud chcete koupit Bitcoin kartou přímo z Trezoru, jde to velmi jednoduše přímo z wallet.trezor.io. Poplatek je cca 13 procent.

Směnárny

Bitcoin se dá koupit i ve směnárnách, poplatky jsou cca 3 až 5 procent. Jako směnárnu doporučuju BTCex nebo Simple Coin.

Local Bitcoins

Local Bitcoins je služba, která propojuje lidi, kteří chtějí koupit a prodat Bitcoiny. Platit se dá různě: bankovní převod, revolut, osobně. Bezpečnost transakce je zaručena portálem. Fee jsou tam nižší, cca 2 až 10 procent, podle prodejce.

Burza

Nejlevnější je nákup přímo na burze. Je tam však složitější registrace a deposit typicky v eurech. Pro větší objemy je to nejlepší cesta. Z burz doporučuju Coinmate (stojí za ní češi) a Bitstamp.

Můj Bitcoin Newsletter

Nepravidelný newsletter s důležitými informacemi ohledně Bitcoinu. Chci být v obraze

Ondřej Šika

Jsem freelance DevOps konzultant a lektor. Zlepšuji práci vývojářských týmu zaváděním efektivních procesů ve vývoji. Naučím Vás používat prověřené nástroje a technologie, které povedou k rychlejšímu vývoji a bezpečnějšímu provozu vašeho software.