Ansible je nastroj na hromadnou spravu konfiguraci a nasazovani. Vy deklarujete vysledny stav serveru a sluzeb a Ansible se postara o provedeni. Nemusite resit v jakem stavu je server nebo aplikace ted, Ansible vam zaridi pozadovany vysedek (vyhoda deklarativni syntaxe, naprikad shell script je imperativni – proved to a to …). Veskerou konfiguraci mate verzovanou Gitem a nestane se vam ze ztratite prehled kde mate co nasazene nebo ze vynechate nejaky dulezity krok. Ansible vam pomuze nasazovat aplikace a spravovat servery rychleji a bezpecneji. 

O kurzu

Skoleni probiha formou workshopu, vse si prakticky vyzkousime a osahame. Ansible si spolecne nainstalujeme a popiseme si jak pracuje a zakladni koncepty. Zkusime si nastavit server (testovaci na DigitalOceanu) a nasadit aplikaci od zacatku az do konce. Od instalace systemovych balicku, prez stazeni aplikace z Gitu, po vytvoreni sablon konfiguracnich skriptu a nastaveni secrets (napriklad hesel). Po absolvovani kurzu budete schopni pouzivat Ansible na denni bazi a zjednodusit si nasazovaci a konfiguracni rutiny.

Pro koho je školení určeno

Skoleni je prevazne urceno adminum a DevOps, kteri chteji zacit Ansible pouzivat. Zaroven je vhodne i pro vyvojare, kteri obcas nasazuji (i do testovacich prostredi) svoje aplikace a chteji zjednodusit tento proces. 

Osnova

  • Zakladni koncept Ansible
  • Instalace Ansible (pro ty kteri nenainstalovali doma)
  • Zakladni ovladani Ansible
  • Playbooks
  • Moduly
  • Sablony
  • Secrets

Předchozí znalosti

  • Základy práce s Linuxem
  • Základy práce v terminálu

Technické požadavky

Cena

Cena dvoudenního kurzu je 9999 CZK bez DPH na osobu, v případě firemních školení je to 18000 CZK bez DPH za školící den (standatně školení trvá 2 dny). Na rozsahu kurzu se předem domluvíme, většinou trvá 2 dny.

Studentiuniverzity a neziskové organizace mají 50% slevu.

V případě zájmu nebo dotazů mě neváhejte kontaktovat.

EON Docker

Ondra pro nás zajišťoval školení Dockeru. Jeho přístup výrazně vybočuje ze standardizovaných školení – skvělá příprava, maximální otevřenost, pohodový přístup, expertní znalost podložená praxí, srozumitelnost. Za svou 20letou praxi jsem prošel řadou školení, ale to Ondrovo patří k těm nejlepším.
Filip Joanidis
EON

Eltodo Docker

Když absolvujete školení, očekáváte od něj, že vás to v rámci školeného tématu posune kupředu, že se dozvíte něco nového, že vám to ulehčí práci, přinese nové možnosti. Pokud se tak stane, pak bylo školení úspěšné. Co už se dá ale očekávat méně je to, že by vaše nové poznatky měly překročit hranice školeného tématu. Nám se to však s Ondrou při školení Dockeru stalo. A ještě jedno doporučení případným zájemcům: nebojte se Ondry ptát. Ondra se totiž nebojí odpovídat. A že mu to jde dobře.

Jan Semkovič
ELTODO, a.s.

CZJUG Docker

Školení o dockeru jsme absolvovali jako součást aktivity CZJUG. Ondra měl školení skvěle připravené i odprezentované. Velmi kladně hodnotím strukturu školení, Kdy jsme se o dockeru nejdřív dozvěděli něco teoreticky a ve druhé části nám Ondra ukázal většinu možností dockeru na příkladech. Pokud plánujete docker používat, toto školení velmi doporučuju.

Tomas Sara
Software Engineer at Edhouse s.r.o.