Emaily v jedné doméně na Google i na svém serveru

Je možné mít emaily v jedné doméně jako [email protected] na G Suite a [email protected] na svém serverů? Ano, jde a není to těžké.

Používám G Suite z mnoha důvodů. Je to stabilní email, který funguje i když zbytek mé infrastruktury spadne, doručuje se do inboxu a nemusím řešit spam listy, mám na Google kalendář, kontakty a G Suite. To jsou asi hlavní důvody, proč jej používám.

Na druhou stranu, email účet stojí 4 EUR měsíčně a poštu si organizuji do více účtů. Dělám to zase z více důvodů. Dobře se mi s tím pracuje a některé emaily chci sdílet a některé ne. Nechci také stahovat všechny emaily na mobilu, zvlášť ty, které nemusím řešit akutně a chodí jich hodně. Stejně tak mi vadí filtrování Googlim způsobem narozdíl od standartniho Sieve. Není to možná nejlepší způsob, ale mě vyhovuje.

Dejme tomu, že používám doménu example.com. Používat email [email protected] jako hlavní, [email protected] na většinu služeb a webu (jako například [email protected] nebo [email protected]), [email protected] pro notifikace z monitoringu, [email protected] pro notifikace z Worpresu a podobně.

Jelikož Google chce za každý účet v G Suite 4 EUR, platil bych zbytečně moc za služby, které nechci. U těchto emailů nemusím řešit ani spam, většinou z nich nic neposílám.

Moje dosavadní řešení bylo na svém serveru mít doménu int.example.com (int jako internal) a na ní mít tyto emaily (například [email protected], [email protected]).

Toto řešení se mi nakonec přestalo líbit. Povedlo se mi totiž docílit toho, že emaily mohu mít v hezkém formátu ([email protected], [email protected]) a nepoužívat více účtů v G Suite. Ukážu Vám, jak na to.

Provozuji vlastní emailový server Poste.io. Je to jeden Docker kontejner, který obsahuje SMTP, IMAP, webmail a Admin. Vytvořili to češi, je to fakt super. V něm jsem si vytvořil virtuální doménu example.com, na které si vytvářím jednotlivé účty. Dále jsem si vytvořil doménu gin.example.com (Google INput, podobnost s alkoholem náhodná), kterou jsem přesměroval na example.com, což znamená, že všechny emaily pro účty na gin.example.com se budou doručovat do schránek v doméně example.com. Používá se to například, když máte alias domény s pomlčkou a chcete doručovat emaily na obě domény (například [email protected] -> [email protected], [email protected] -> [email protected]).

MX DNS záznamy domény example.com nechám na Google a MX pro gin.example.com nastavím na můj mailserver. Vypadá to asi takto:

[email protected]:~$ host example.com
example.com mail is handled by 10 aspmx.l.google.com.
example.com mail is handled by 20 alt1.aspmx.l.google.com.
[email protected]:~$ host gin.example.com
gin.example.com mail is handled by 10 mail.example.com.
[email protected]:~$

V G Suite nastavím mému uživateli aliasy pro tyto jména ([email protected], [email protected]) nebo doménový koš (akceptuje všechny emaly ([email protected]). Potom nastavím přesměrování těchto emailu na emaily v gin.example.com doméně, (která je interně doručuje na example.com). Poste.io nedělá DNS resilution pro domény, se kterými pracuje a proto se nepodívá, že example.com má být na Google, ale email doručí lokálnímu účtu. A to je celé. Stačí přidat nové emaily do mailového klienta.

Pokud mám správně nastavené SPF, mohu emaily z domény i odesílat a ano, budou ve složce odeslaná pošta.

Ondrej Sika

[email protected]
+420 773 452 376

IČ:88114163
DIČ:CZ9302252102
Účet:   2301432033/2010

Zajímají Vás novinky?

Odebírejte můj newsletter a budete v obraze!

Obchodní Spolupráce | Doporučení | Doporučte mě prosím | Book Me | Připojte se

Website by Zuzana Jeschke